Satış Sözleşmesi

Müşteri (İnternet sitemizdeki randevu formunu kullanıp talep ileten ziyaretçi) Şef Mobil teklifini kabul ettikten sonra anlaşılan meblağı kredi kartı ya da para transferi ile öder ve fatura bilgilerini, yasal zorunluluk çerçevesince Şef Mobil tarafına iletir. Şef Mobil tutarı fatura ettikten sonra anlaşılan gün / günler için hizmet yükümlülüklerini yerine getirir.

Müşteri, hizmetin verileceği yer/ev/mekan/konum içinde gerekli asgari yükümlülüklerini yerine getirir ve güvenli ortamı sağlar.

Şef Mobil, hijyen ve lezzet çerçevesinde yemek pişirme sunum hizmetini Müşteri’ye eksiksiz ve anlaşıldığı şekliyle sunar.

Müşteri, talep ettiği hizmette yapılması gereken hazırlıklar için gerekli asgari süreyi iyi hesaplamalı ve taleplerinin karşılanabileceği makul süreyi iletmelidir. İyi bir organizasyon için ideal bilgilendirme süresi en az 1 gün öncesidir. Son dakika isteklerinde oluşabilecek aksaklıklar için Şef Mobil tarafı sorumluluk kabul etmeyecektir.

İade

Hizmetin satın alınması durumunda iade kabul edilmemektedir. Olası memnuniyetsizlik durumunda makul gerekçeler sunulduğu müddetçe ücret iadesi yapılabilmektedir.

Gecikmeler ve İptal

Şef Mobil tarafında cebri durumlar (hava şartlarının bozukluğu, ulaşım zorlukları, hastalık ya da kaza durumları) olması halinde hizmetin ertelenmesi ya da iptali söz konusu olabilir. Bu konuda Müşteri daha önceden bilgilendirilir ve iptal yapılabilir. Şef Mobil taraflı iptallerde ücret iade edilmektedir.

Anlaşmazlık

Müşteri ve Şef Mobil arasındaki olası anlaşmazlıklarda İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.

Şef Mobil’den hizmet satın alan Müşteri bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Instagram'da @sefmobil